Protetik Diş Tedavisi ve Hareketli Protezler

Protetik Diş Tedavisi ve Hareketli Protezler

Sabit protez nedir?

Sabit protez diş veya dişler üzerine yapıştırılan ve hasta tarafından çıkarılamayan, sadece hekim tarafından çıkarılabilen protez türleridir. Bunlar tek dişe yapılırsa kron protezi diye adlandırılır. 2 veya daha fazla dişin birleştirilerek yapıldığı durumlarda köprü protezi diye adlandırılır.  Zamanında tedavi edilmeyen durumlar diş kaymalarına, diş devrilmelerine ya da tedavisi daha zor ve daha maliyetli durumlara neden olabilir.

Sabit Protezlerde tedavi süresi ne kadardır?

Tedavi süresi yaklaşık olarak 1-2 haftadır. Bazı durumlarda bu süre kısalabilmekte ya da uzayabilmektedir.  

Sabit Protezlerin alternatifi var mıdır?

Sabit protez yerine hareketli protez seçeneği düşünülebilir ancak bu durum sabit proteze göre konforu düşürmektedir.

Sabit Protezler yapılırken dişlerimde herhangi bir işlem yapılması gerekir mi?

Sabit protez yapımı için doğal diş veya dişlerinizin bir miktar kesilerek küçültülmesi gerekmektedir. Gereken kesim miktarı sabit protezin türüne, kullanılacak malzemeye ve dişleriniz arasındaki mesafeye göre farklılık gösterir. Geleneksel metal seramik protezlerde dişin her yönünden yaklaşık 1-2 mm arasında kesim yapılır.

Dişlerime anestezi yapılır mı?

Canlı dişlerde kesim işlemi lokal anestezi altında yapılması gerektiği için hastaya anestezi yapılması gerekir.

Dişlerimde hassasiyet oluşur mu?

Dişlerin kesilmesinden yapıştırılmasına kadar geçen süre içerisinde dişleriniz hassasiyet gösterebilir. Dişlerinizi korumak için geçici kuronlar hazırlanır. Daimi proteziniz takılıncaya kadar bunların dikkatlice muhafaza edilmesi gerekir. Geçici kronların düşmesi durumunda ihmal edilmeden hekime başvurulmalıdır, aksi taktirde dişlerde enfeksiyon ve kaymalar oluşabilir.

Sabit Protezlerim takıldıktan sonra yemek yiyebilir miyim?

Protez takıldıktan sonra 2 saat boyunca beslenmeye ara vermek gerekiyor. Ardından normal şekilde beslenmeye devam edilebilir.

Aşırı madde kaybına uğramış dişlere nasıl bir işlem yapılır? Sabit protez desteği olarak kullanılır mı?

Çürük veya kırılma sonrası yeterli diş dokusu bulunmayan dişlerde sabit protez uygulayabilmek için kanal tedavisi ve post uygulaması gerekebilir. Post diş kökü içerisine yerleştirilen vida veya millerdir.

Sabit Protezler yapıştırıldıktan sonra alışabilir miyim?

 Protezlerin yapıştırılması sonrası ağızda yabancı madde hissi, dişlerde hassasiyet meydana gelebilir. Bu durumlar normaldir. Ancak geçmeyen ağrı veya başka olumsuz bir durumda beklemeden hekiminize başvurunuz.

Sabit Protezlerde bakım nasıl olur?

Sabit protezlerde temizlik işlemi standart ağız bakımı yapıldığı sürece yeterlidir. Ancak köprü protezler bulunduğu durumlarda köprü protezlerin altlarını ip yardımıyla temizlemek gerekecektir.

***

Tam diş protezi(Damak) nedir?

Tam diş protezi(Damak) nedir?

Ağızda hiç diş olmadığı durumlarda yapılan ve alt ve üst damaklara oturan protezlerdir. Halk arasında damaklı diş olarak da bilinirler.

Tam diş protezi(Damak)ne kadar sürede yapılır?

Tam diş protezleri 2 gün aralıklı 5-6 seans sonucunda hastaya teslim edilirler.

Damak protezlerinin konforu nasıldır?

Tam diş protezi takıp çıkarılan protezler olduğu için kullanımı diğer protezlere göre daha zordur. Kolayca takılıp çıkarılabilen bu protezlerde çiğneme konforu düşüktür.

Damak protezlerine alışma süresi ne kadardır?

Bu protezlere alışmak zaman alabilir. Hasta bu protezleri kullanırken alışma sürecinde sabırlı olmalıdır. Alışma süreci sonunda kendi dişi gibi benimseyecektir.

Damak protezleri her gece çıkarmam gerekir mi?

Tam diş protezleri tercihen her gece yatarken dokuların dinlenebilmesi için çıkarılmalıdırlar.

Damak protezlerinin temizliği ve bakımı nasıl yapılır?

Ağızdan çıkarıldıktan sonra iyice yıkanmalı ve kireçsiz bir ılık suda ya da özel hazırlanmış solüsyonunda bekletilmelidir. Asla kimyasal bir temizleyiciye atılmamalıdır. Temizlik esnasında mutlaka plastik bir kap kullanılmalıdır, aksi takdirde lavaboya ya da yere düşüp çatlayabilir ya da kırılabilirler.

Damak protezlerinin tutuculuğu nasıldır?

Bu protezlerde tutuculuk bir çok faktöre bağlıdır. Çene kemiklerinin hacmi ve şekli yeterli olan hastalarda yeterli fonksiyonu sağlayacak tutuculuk elde edilebilir. Çene kasları ve dil alışıncaya kadar zorluk çekilebilir ancak sonrasında alışma süreci bitince hasta kendi dişi gibi benimseyecektir. Kemik miktarı çok yetersiz olan hastalara da implant destekli tam diş protezleri(overdenture) önerilmektedir

Damak protezlerinin estetiği nasıldır?

Bu protezlerde hem yüz hem de ağız estetiği kolaylıkla sağlanabilmektedir.

Damak protezlerinin tamiri mümkün müdür?

 Herhangi bir kırık kopma durumunda tamirleri mümkündür. Tamir süresi genellikle 1-2 gündür. Ayrıca bu dişler zamanla bollaşabilirler bu durumda bu protezlere besleme yapmak gerekebilir. Bu protezlerin sadece damak kısmı yada sadece diş kısmı gerektiğinde değiştirilebilir

Damak protezlerinin ömrü ne kadardır?

Tam diş protezlerinin ömrü, hastanın kilosunun değişimine, kemik erimesine ve kullanılan materyallerdeki deformasyonlara bağlı olarak değişebilir.

Damak protezlerinin yerine implant yapılır mı?

Tam diş protezi kullanmak istemeyen hastalara alternatif olarak implant destekli sabit veya hareketli protezler önerilir. İmplant üstüne yapılan hareketli protezlerde tutuculuk yüksek seviyede olup oldukça memn

***

PARSİYEL PROTEZLER (KANCALI DİŞ PROTEZLERİ)

Parsiyel protez nedir?

Diş eksiklikleri olan hastalarda çeşitli nedenlerle sabit protez uygulanamayan durumlarda yapılan protezlerdir. Dişsiz bölgeye yapılan takıp çıkarmalı dişler hastanın doğal dişlerine bir kanca yardımıyla tutunduğundan kancalı protez olarak da isimlendirilir.

Parsiyel Protezler (Kancalı Diş Protezleri) ne kadar sürede yapılır?

Kancalı protezler 2 gün aralıklı 5-6 seans sonucunda hastaya teslim edilirler.

Kancalı Diş Protezlerini konforu nasıldır?

Sabit protezlere göre konforu daha düşük olmakla beraber tam protezlere göre çok daha konforludurlar..

Kancalı Diş Protezleri estetik midir?

Bu protezlerde diş üzerinde kancalar göründüğünden estetiği tam olarak sağlamak güçtür.

Kancalı Diş Protezlerinde kancalar diş renginde hazırlanabilir mi?

Kancaların diş renginde hazırlanması mümkündür ancak dayanıklılıkları metale göre düşük olduğundan her vakada tercih edilmezler.

Kancalı Diş Protezlerine alışabilir miyim?

Bu protezlere alışmak zaman alabilir. Hasta bu protezleri kullanırken alışma sürecinde sabırlı olmalıdır. Alışma süreci sonunda kendi dişi gibi benimseyecektir.

Kancalı Diş Protezlerini her gece çıkartmam gerekir mi?

Kancalı  diş protezleri tercihen her gece yatarken dokuların dinlenebilmesi için çıkarılmalıdırlar.

Kancalı Diş Protezlerini nasıl temizlemem gerekir?

Çıkardıktan sonra iyice fırçalanıp, yıkanmalı ve kireçsiz bir suda ya da özel hazırlanmış solüsyonunda bekletilmelidir. Kuru ortamda bekletilmemelidir. Asla kimyasal bir temizleyiciye atılmamalıdır.

Kancalı Diş Protezleri hareket ederler mi?

Bu protezler genelde yemek yeme ve konuşma sırasında çok hareket etmezler. Zamanla kancaların gevşemesiyle hareketlilikleri artabilir. Bu durumda hasta, hekime başvurulmalıdır.

Kancalı Diş Protezlerini takıp çıkarırken nelere dikkat etmeliyim?

Takıp çıkarma işlemleri sırasında kancalar çok zorlanmamalıdır. Özellikle ağza yerleştirirken tamamen el yordamıyla yerleştirilmelidir, asla ısırma hareketiyle yerleştirilmemelidir.

Kancalı Diş Protezleri yapılırken doğal dişlerimde bir işlem yapılır mı?

Bu protezlerde ağız hazırlığı yapılırken dişin cansız dokusunda çok küçük yuvalar açılmaktadır. Bu işlem sonrası dişte hassasiyet meydana geldiğinde dişe hassasiyet gidericiler uygulanır.

Kancalı Diş Protezlerinde kırılma olursa ne kadar sürede tamir edilir?

 Herhangi bir kırık kopma durumunda tamirleri mümkündür. Tamir süresi genellikle 1-2 gündür.

Kancalı Diş Protezlerinin ömrü ne kadardır?

Kancalı diş protezlerinin ömrü, hastanın kilosunun değişimine, kemik erimesine, destek dişlerin durumuna ve kullanılan materyallerdeki deformasyonlara bağlı olarak değişebilir.

Kancalı Diş Protezlerinin bir alternatifi var mıdır?

Estetik olamayan kanca görünümü nedeniyle kancalı bir protez kullanmak istemeyen hastalara alternatif olarak çıtçıtlı protezler önerilir.

Kancalı Diş Protezleri yerine implant yaptırabilir miyim?

Hekiminizin yaptığı muayene sonrası boşluklara gereken şekilde implant planlaması yapıldıktan sonra ağzınız hareketli yerine sabit bir implant üstü restorasyon ile tedavi edilebilir.

***

 

Hassas bağlantılı protez (çıtçıtlı protezler) nedir?

Çıtçıtlı protez olarak da bilinen, çok sayıda diş eksikliğinin olduğu ve sabit protezler ile tedavi yapılamadığı durumlarda uygulanan diş protezidir. Bu protez tipinde hareketli protezler sabit dişler üzerinde hazırlanan özel ayarlanmış alanlara otururlar.

Hassas tutucular nereye bağlanırlar?

Hassas tutuculu protez yapılırken doğal dişlerin üzerine kaplamalar hazırlanarak buralara özel yuvalar yerleştirilir. Hareketli protezler sabit dişler üzerinde hazırlanan özel ayarlanmış alanlara otururlar. Burada destek alınacak dişlerin sağlamlığı boyu ve hacmi önemlidir.

Hassas tutuculu protezlerin yapımı ne kadar sürmektedir?

Hassas bağlantılı (çıtçıtlı protezler) protezler, genelde ikişer gün aralıklı 5-6 seans sonunda hastaya teslim edilir.

Hassas tutuculu protezler, bölümlü(kancalı) protezlere göre hangi avantajlara sahiptir?

Hassas protezler, normal bölümlü protezlere göre daha az hareket ettiklerinden daha konforludurlar.

Hassas tutuculu proteze alışabilir miyim?

Normal bölümlü protezlere göre daha konforlu olduğundan alışma süreci daha kısa olmaktadır. Belli bir süre sonra hasta kendi dişi gibi benimsemeye başlayacaktır.

Hassas tutuculu protezlerle rahat bir şekilde yiyip içebilir miyim?

Hassas tutuculu protezlerde hasta, kesme, ısırma ve öğütme işlemlerini rahatlıkla yapabilmektedir.

Hassas tutuculu protezlerde kanca gözükür mü?

Hassas tutucularda dıştan görünen bir kanca sistemi olmadığından gözükmez.

Hassas tutuculu protezler gevşer mi? Gevşeme durumunda tamir edilebilir mi?

Bu protezlerde, zamanla lastikleri eskiyince gevşeme meydana gelebilmektedir bu durumda lastikleri kolayca değiştirilebilmektedir.