Videolar

01.03.2019

Dentsivas Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi - Sivas

Dentsivas Ağız ve Diş Sağlığı Hakkında Bilgilendirme devam ediyor.

01.03.2019

İmplant nedir? Kısa ve Öz

Diş eksiklikleriniz var ise, implant tedavileri konusunda bilgi için bir Çene Cerrahı ile iletişime geçebilirsiniz. Bu sayfadan yapılan paylaşımlar görsel olarak bilgilendirme amaçlıdır. Reklam ve rekabet amacı taşımaz.

01.03.2019

4-6 İmplant Nedir? Süreç Nasıl İşler

İmplant yaptırmak istediğimde süreç nasıl başlamaktadır?
İlk önce bu konuda uzman diş hekimlerinin olduğu, yeterli alt yapısı olan bir ağız diş sağlığı polikliniğine başvurup çene filmi alındıktan sonra ilk muayeneniz yapılır. Sizin çene kemiğinize en uygun tedavi planı yapıldıktan sonra eğer gerekliyse çene kemiğinizin düzenlenmesi, implant için yeterli seviyeye gelmesi sağlanır. İmplantlar yerleştirilir. Genellikle kemiğin durumuna göre 2-6 ay arası iyileşme için beklenir. Daha sonra porselen dişler veya hareketli protezler implant üzerine yerleştirilir. Çene kemiğinin uygun olduğu durumlarda ise aynı gün protez dişler takılabilmektedir

Dişsiz hastalarda bir çeneye 4-6 implant uygulaması ile tüm dişleri içeren porselen protezler aynı gün yapılabilmektedir.
Eksik dişleriniz varsa implant tedavileri hakkında bilgi için bir çene cerrahı uzmanıyla iletişime geçebilirsiniz. Sayfa içeriği bilgilendirme amaçlıdır.

 

01.03.2019

4-6 İmplant Uygulaması Nedir?

Dişsiz hastalarda bir çeneye 4-6 implant uygulaması ile tüm dişleri içeren porselen protezler aynı gün yapılabilmektedir.

Eksik dişleriniz varsa implant tedavileri hakkında bilgi için bir çene cerrahı uzmanıyla iletişime geçebilirsiniz. Sayfa içeriği bilgilendirme amaçlıdır.

01.03.2019

4-5 İmplant Nedir?

Yayınlarımız Bilgilendirme amaçlı olup, herhangi bir kar ve rekabet amacı taşımamaktadır. İmplant; çene kemiğine yerleştirilen ve takılacak olan protezlerin tutunması için uygulanan yapay diş kökleridir. Bu yapay diş kökleri; eksik dişlerin yerine yapılır ve uzun ömürlü kullanılabilirler. Uzman hekimler tarafından, steril ortamda küçük bir cerrahi işlemle çene kemiğine yerleştirilen implantlar, yaklaşık 2-3 ay içerisinde çene kemiğine tutunur ve artık bu yapay diş kökü protezleri taşıyacak duruma gelir. Fakat; implant uygulamasının yapılabilmesi için; kemik yapısının uygun olması ve diş etlerinin sağlıklı olması çok önemlidir. İmplantları destekleyecek bu şartların olmadığı durumlarda; ek kemik cerrahisi uygulamaları ile implantların yapılması ve yüksek başarıların elde edilmesi mümkündür. İmplant uygulamasının en büyük avantajı; kişinin kaybetmiş olduğu eksik dişin ya da dişlerin yerine, neredeyse doğal diş ile tamamen aynı özellikte olan sabit dişlere sahip olunmasıdır. İmplant dişlerin kullanımı; uygun koşullarda ve uzman kişiler tarafından yapıldığı takdirde uzun yıllar kullanılabilir. Bu süreçte kişinin yapacağız ağız ve diş bakımı da önemli rol oynar. All-On-4 Uygulaması Nedir? All-On-4 tekniği ile dişsiz hastalarda bir çenede sadece 4 implant ile tüm ark dişlerini içeren protezler yapılabilmektedir. Özel açılama tekniği ile yapılan İmplant cerrahisi ile tam dişsiz hastalarda aynı gün protezler sabit olarak takılmakta ve hastalar bu tedavi sonrasında dişsiz ya da hareketli protezler ile bekleme dönemi geçirmemektedir. 10 yıldır uygulanan ve başarısı uzun dönem bilimsel çalışmalar ile kanıtlanmış olan All-On-4 tekniği ile hastalar kolay, hızlı ve tatmin edici bir tedavi ile istedikleri gülüş estetiği ve fonksiyona kavuşmaktadır. 4'lü İmplant Uygulaması Nedir? Tek bir cerrahi işlem ile dental implantların ve aynı gün geçici sabit protezin yapılabilmesi, (özel durumlar hariç) Dişlerin çekildiği gün implantların yerleştirilip geçici sabit protezin yapılabilmesi, Aynı seansta sabit geçici protez ile hastanın hem çiğneme fonksiyonuna, hem estetik bir görünüme hem de konfora kavuşabilme imkanı, Kişiye özel planlanabilen gülüş tasarımı ve estetiği, Hareketli protez kullanamayan ya da bulantı refleksi olan hastalarda rahatlıkla kullanılabilmesi, Dental implantların iyileşme süreci boyunca sabit bir protez kullanılabilmesi, Uzun dönemli takiplerde yüksek başarı oranına sahip olması. Panoromik Röntgen Uygulamasının Avantajları Nedir? Gizli çürükler, Kök ucu iltihapları, Kemik erimesi, Dişeti hastalıkları, Kistler Çene eklemi travmaları, Gömük veya fazla dişler, Süt dişleri değişmemiş çocuklarda sürekli dişlerin durumu Ağız kanserleri Rutin diş hekimi kontrollerinizde diş taşı temizliği, koruyucu flor uygulamaları gibi geleneksel tedaviler yapılarak dişlerinizle sağlıklı olarak yaş almak için geleceğe yatırım yapabilir ve bazı ciddi hastalıkları erken teşhis edilebilmesine olanak sağlayabilirsiniz.

01.03.2019

DİŞ SIKMA VE ÇENE EKLEMİ SORUNLARI VE TEDAVİSİ

Gece Plağı - Diş Sıkma ve Eklem Problemleri...

 

GECE PLAĞI - TEMPOROMANDİBULAR EKLEM SPLİNTİ (OKLÜZAL SPLİNT)

Neden çene ekleminde ağrı olur?

Çene eklemi rahatsızlıkları, çene kasları ve eklemlerdeki fonksiyon bozukluğu, çenelere yönelik çarpma, vurma, darbe ve kaza gibi travma yaralanmaları, eksik veya kotü dizilimli dişler, çene kapanışındaki sorunlar, ileri düzeyde diş aşınmaları diş sıkma ve/veya gıcırdatma, duygusal stres ve psikolojik v.b. sorunlar gibi nedenlerden kaynaklanabilir.

Çene eklemimde problem olduğu nasıl anlayabilirim?

Belirti olarak, baş ve boyunda gerilme hissi ve ağrı, kulaklarda çınlama ve/veya ağrı, baş ağrısı, eklem hareketlerinde kısıtlılık, gıdaları çiğneyememe ve çeşitli eklem sesleri gibi durumlar ortaya çıkar.

Röntgen yada başka bir teşhis yöntemi kullanılır mı?

Ayrıntılı değerlendirme gereken hastalardan ek olarak tomografi ya da manyetik rezonans görüntüleme alınabilir. Ayrıca , tanı ve/veya tedavide Protetik Diş Tedavisi Uzmanı, Ağız Diş ve Çene Cerrahı, Ortodonti Uzmanı, Psikolog, Psikiyatrist, Fizik-Tedavi Uzmanı gibi uzmanlarla beraber çalışmak gerekebilir.

Çene eklemi ağrılarının tedavi yöntemleri nelerdir?

  • Gece uyurken ya da gün içinde dişlerini sıkan ve gıcırdatan hastalara öncelikle en basit yol olarak önce gece plağı yapılmaktadır. Eklemde ses ağrı ve ağız açıklığında azalma olduğu durumlarda ilaç tedavisi ile birlikte temporomandibular eklem splinti yapılmaktadır.
  • Tedavide dişleri aşındırarak, dişlerdeki aşınma odaklarının belli seviyeye getirilmesi gerekebilir ve bu tedavi dişlerde ileri, ek diş tedavilerini (diş dolguları, kanal tedavisi, sabit protezler gibi) gerektiren diş hassasiyetine neden olabilir.
  • Tedavide antienflamatuar, kas gevşetici ve sedatif gibi çeşitli ilaçlar önerilebilir. Sürekli kullanmakta olduğunuz ilaç ve/veya genel sağlığınız ile ilgili rahatsızlığınız varsa, hekiminizi mutlaka bilgilendiriniz.
  • Eğer gerekirse hasta tedavi amacıyla psikolog, psikiyatri veya fizik tedavi uzmanlarına yönlendirilebilir.

Gece plağı ve temporomandibular eklem splinti hangi faydaları sağlar?

Öncelikle kas boyunda uzama meydana geldiğinden eklemde rahatlama meydana gelir. Ayrıca diş gıcırdatma ve sıkmaya karşı dişler korumaya alındığından dişlerde oluşabilecek hasarlar azalır.

Gece plağı ya ya temporomandibular eklem splinti alerji yapar mı?

Bu materyaller bazı hastalarda alerjiye neden olabilir, bu gibi bir durumda hastanın hekimini bilgilendirmesi gerekir.

Gece plağı ya datemporomandibular eklem splintini nasıl kullanırım?

Hasta, splintini hekiminin açıkladığı şekliyle, önerilen zamanlarda kullanmalıdır. Hasta, başlangıçta apareye uyum sağlamakta zorlanabilir ancak zamanla bu duruma alışır. Apareylerin kullanımı, bakımı ve kontrolleri ile ilgili önerilere mutlaka uymanız gerekir.

Gece plağı ya datemporomandibular eklem splintini değiştirmem gerekir mi?

Kuralına uygun kullanılsa bile aparey malzemesinde bir süre sonra değişiklikler meydana gelebilir ve yenilenmesi gerekir. Yenilenmesi durumunda mali bedeli hasta tarafından karşılanır. Doğru kullanılmayan ve hekim tarafından denetlenmeyen splintler dişlerde kaymaya ve/veya ağrıya neden olabilir.

Gece plağı ya datemporomandibular eklem splintini nasıl temizleyebilirim?

Yumuşak bir fırça yardımıyla takmadan önce ve çıkardıktan sonra sabun ile fırçalayınız. Splintinizin temizliği için size önerilen temizleme talimatlarını mutlaka uygulayınız. Kullanmadığınız zamanlarda içinde temiz su bulunan bir kapta bekletiniz. Splintinizin kuru kalması yapısındaki maddenin bozulmasına yol açar.

Gece plağı ya datemporomandibular eklem splintinin tedavi süresi ne kadardır?

Gece plağında, ölçü ve teslim seansı olarak 2 seansta teslim edilir.

Temporomandibular eklem splintinde ise ölçü ve teslim seansının yanı sıra splinte ekleme çıkarma yapmak amacıyla, hastanın periyodik olarak kontrollere gelmesi gerekmektedir.